zrození  SEALs

 
 
 
 

Historie sama o sobě ukázala, že vytvoření týmů SEAL bylo evolučním procesem, k němuž nedocházelo přes noc nebo nebylo výsledkem úsilí několika málo izolovaných lidí. Koncept se z velké části objevil v důsledku úsilí mnoha jednotlivců a také v reakci na vývoj zkušeností UDT v Koreji, po Koreji a na nově vznikající světové události, zejména v Laosu a na Kubě. Po korejské válce byla budoucnost podvodních demoličních týmů UDT nejistá. Činnost mise během této války přinesla pro UDT zcela nový rozsah operačních konceptů, které zahrnovaly operace „ za čarou „, vnitrozemské přepady, zaměřování železničních tunelů, narušení smyslových pohybů a další. Starý předpoklad, že odpovědnost UDT končí u značky s vysokou vodou, byl minulostí. Velká část poválečné analýzy se odehrála v rámci námořního štábu (OPNAV) v Pentagonu nebo v kanceláři námořního personálu (BUPERS), ale do diskusí se zapojilo i několik důstojníků UDT.

 

Již v roce 1958 velitel námořních operací admirál Arleigh A. Burke navrhl zahájení tajných opatření určených k udržení rovnováhy komunistických sil. Admirál Burke pochopil, kde se chtěl prezident Eisenhower a později Kennedy zaměřit na oblast nekonvenčního boje, a nařídil personálu OPNAV, aby zorganizoval nové nebo stávající jednotky námořnictva pro menší konflikty. Po značné rozsáhlé studii bylo rozhodnuto, že rozšíření misí UDT bude bránit jejich tradičním a nyní doktrinálním povinnostem vůči obojživelným silám. V důsledku toho se mělo za to, že by se měly zřídit zcela nové jednotky, které budou disponovat operačními zkušenostmi UDT, ale budou zahrnovat nové válečné koncepty získané během války v Koreji.

 

 

prezident Kennedy při osobní prohlídce SEAL Team 2

duben 1962

 

 

 

 

Protože UDT byly doktrinálně vázány na sekci obojživelného námořnictva Amphibious Force, bylo konstatováno, že nové nekonvenční válečné jednotky nebudou doktríně bránit a budou mít svobodu v zavádění širší a pružnější mise, zřídí nový oddělený personál, materiální zabezpečení a budou pracovat se svým vlastním rozpočtem. Na počátku roku 1960, kvůli krizi v Laosu a na Kubě a rostoucí vzpouře v jižním Vietnamu, admirál Burke nařídil svým zaměstnancům připravit možnosti s ohledem na nekonvenční válčení. Personál mimo jiné navrhl, že „týmy pro podvodní demolici a průzkumné námořní jednotky byly považovány za organizované a schopné expanze do nekonvenčního boje“.

Konkrétnější kroky byly podniknuty dne 13. září 1960, kdy byla formálně zřízena pracovní skupina OPNAV pro nekonvenční činnosti. Tato pracovní skupina informovala admirála Wallace M. Beakleyho z divize strategických plánů, pomocného náčelníka námořních operací pro operace a připravenost flotily a byla zaměřena na vyšetřování „námořních nekonvenčních metod, technik a konceptů, které mohou být účinně využity proti čínsko-sovětským zájmům v podmínkách studené války. “

 

Koncept zvláštních operačních jednotek námořnictva a dokonce i zkratka SEAL, se objevil již ve formě osnovy do 10. března 1961, kdy byla Chief of Naval Operations CNO zaslána předběžná doporučení Výboru pro nekonvenční činnosti ke kontrole a souběhu. Mezi ně patřilo doporučení pro širokou škálu „dalších nekonvenčních válečných schopností v rámci nebo jako rozšíření našich obojživelných sil“ a zdůraznilo operace prováděné v „omezených vodách“.

 

Výbor rovněž navrhl zřízení každé jedné jednotky pod velením tichomořských a atlantických obojživelných velitelů, která „bude představovat centrum nebo kontaktní místo, přes které budou směrovány všechny prvky této specializované námořní schopnosti (námořní partyzánská válka). Vhodným názvem pro takové jednotky by mohly být jednotky SEAL, přičemž SEAL je kontrakcí SEA, AIR, LAND a tím by naznačoval všestrannou univerzální schopnost. “ Počáteční jednotky by se skládaly z 20 až 25 důstojníků a 50 až 75 poddůstojníků . Dne 3. května 1961 admirál Burke podepsal se svým personálem memorandum o tom, že: „Měli bychom mít záznam všech námořních operátorů a pracovníků, zejména důstojníků, kteří byli speciálně vyškoleni v partyzánském válčení, UDT, psychologickém válčení a v tom, co armáda nazývá“ Special Forces Training “. Vím, že to bude obtížné, ale budeme muset převzít takové operace, jako jsou říční hlídky v deltě řeky Saigon, na řece Mekong a v dalších oblastech. Naši lidé budou muset důkladně vědět, jak bojovat a žít v partyzánských podmínkách. “

 

 

 

SEAL Team 2 v prvotním obsazení - Little Creek 1962

 

 

O dva měsíce později, 13. května 1961, admirál Beakley adresoval CNO zprávu, která navrhla koncept operací, podrobné prohlášení o misích a úkolech pro týmy SEAL a další základní informace - včetně zvláštních operací UDT během korejské války. Admirál Beakley napsal: „Pokud s výše uvedenými návrhy souhlasíte, podniknu kroky k vytvoření zvláštního operačního týmu na každém pobřeží.“ O několik týdnů později ve zvláštní zprávě osobně doručené do Kongresu dne 25. května 1961 s názvem „Naléhavé národní potřeby“, poznamenal prezident Kennedy:

"Nařizuji ministrovi obrany, aby ve spolupráci s našimi spojenci rychle a podstatně rozšířil orientaci stávajících sil na vedení nejaderných válek, polovojenských operací a méně omezených nebo nekonvenčních válek." Navíc se zvýší a přesměrují naše speciální síly a nekonvenční válečné jednotky. Ve všech službách musí být kladen nový důraz na speciální dovednosti a jazyky, které jsou vyžadovány pro práci s místním obyvatelstvem. “

 

Výše uvedené poznámky v projevu prezidenta Kennedyho byly předem připravenou věcí, ke které president jen přišel a vydal pokyn ke vzniku formace týmů SEAL. Zatímco se začaly týmy organizovat už v listopadu 1961, dva týmy SEAL byly oficiálně schváleny CNO v prosinci téhož roku a obě jednotky byly formálně ustanoveny jako nově vzniklé v lednu 1962. Jejich mise: vést nekonvenční válčení, boj proti partyzánům a tajné operace. 

SEAL Team 1 byl umístěn na námořní obojživelné základně NAB Coronado v Kalifornii a byl umístěn společně s UDT-11 a UDT-12.

SEAL Team 2 byl umístěn v NAB Little Creek v Norfolku ve Virginii a byl umístěn společně s UDT-21. 

Stávající UDT týmy dodaly lidské zdroje pro založení nových týmů SEAL. V době jejich založení a po celou dobu konfliktu ve Vietnamu zůstala existence těchto nových jednotek vysoce utajena.

 

 

typické maskování obličeje operátora SEAL, díky němuž se členům

SEALs ve Vietnamu začlo říkat " Green Faces "

 

První bojová mise nové jednotky SEAL byla podle prvotního člena SEAL Team 2 Roye Boehma namířena proti komunistické Kubě. Jednalo se o vysazení operátorů z ponorek a provádění průzkumu pláže před v té době připravovanou americkou obojživelnou invazí na Kubu. Při jednom takovém výsadku Boehm a další SEAL operátoři propašovali agenta CIA na kubánský břeh, kde fotili sovětské jaderné střely, které byly krátkodobě vyloženy v přístavišti.

 

SEAL Team 1, Vietnam 1962

 

Velitelství pacifické oblasti klasifikovalo na začátku roku 1962 Vietnam jako nutné pole působnosti pro americké nekonvenční síly. Muži z UDT v této době již v oblasti prováděli hydrografické průzkumy. Spolu s dalšímy odvětvími americké armády tudíž bylo vytvořeno společné velení speciálních nekonvečních sil MACV Military Assistance Command Vietnam, pod jejichž velení SEALs spadaly. V březnu 1962 byli SEALs poprvé nasazeni do Jižního Vietnamu jako poradci pro účely výcviku komand  ARVN.

 

SEAL Team 2, Vietnam 1962

 

Na počátku roku 1963 začala Ústřední zpravodajská služba CIA úzce spolupracovat s jednotkami SEALs při utajených operacích během  programu Phoenix, který měl za cíl vyhledat, identifikovat a zajistit nebo usmrtit klíčové osoby Vietkongu či NVA. Jednotky SEALs byly původně rozmístěny v okolí Da Nang, kde cvičily jihovietnamská komanda v bojovém potápění, demolicích a partyzánských stylech vedení boje. Jak válka pokračovala, SEALs byli umístěni v Rung Sat Special Zone – v deltě řeky Sông Nhà Bè jižně od Saigonu / Hồ Chí Minh, kde měli narušovat nepřátelské zásobovací cesty a dále plnit říční i vnitrozemské bojové mise v deltě řeky Mekong.