Special  Mission  Naval  Demolition  Unit  SMNDU

 
 

Současně se vznikem a počátkem výcviku S&R v srpnu 1942 na ATB Little Creek, byla vytvořena nová jednotka specializovaného námořního demoličního týmu - Special Mission Naval Demolition Unit SMNDU. Byl tvořen dvěma důstojníky a 17-ti řadovými vojáky. Jejich veliteli byli poručík Mark Starkweather a poručík James Darroch. Všichni byli vyškoleni záchrannými potápěči z Havaje. Jejich kurz obsahoval demolice, komando taktiky, přeřezávání podvodních kabelů a pokročilé ovládání nafukovacích člunů. 

 

Jejich zvláštní mise během Operace Torch - Western Task Force, spočívala v odstranění kabelů k náložím v řece Sebou Wadi, vedoucí od Atlantského oceánu podél západního pobřeží Francouzského Maroka do vnitrozemí. Odstranění této překážky umožnilo USS Dallas DD-199 pokračovat proti proudu řeky a provést vylodění v přístavu Port Lyautey u letiště a připravit na útok US Army Rangers, kteří se nacházeli na palubě Dallasu.

 

 

Operace byla zahájena v nočních hodinách dne 8. listopadu 1942. Muži pracovali v noci z otevřeného vyloďovacího plavidla Higgins za velmi rozbouřeného moře a pod přímou nepřátelskou kulometnou palbou. Několik mužů bylo těžce raněno a tento první pokus byl přerušen. Při druhém pokusu v noci 9. listopadu 1942 se znovu chopili svého úkolu. Jejich mise bylo velice náročná a stěžejní pro úspěch celé invaze, takže každý muž z jednotky získal medaili Navy Cross. Tato speciální námořní demoliční jednotka byla rozpuštěna, jakmile se muži vrátili z Afriky.

 

USS Dallas DD-199

 

 

Port Lyautey - 1942