Phase 1 –  tělesná kondice

 
 

První fáze BUD/S trvá 7 týdnů. Po třech týdnech přichází ve 4. týdnu Hell Week – pekelný týden. Na začátku kurzu BUD/S bývá obvykle něco kolem 150 - 180 mužů. Během celého výcviku mají uchazeči možnost na vlastní žádost kurz opustit. Probíhá to tak, že uchazeč  3x zazvoní na mosazný zvon umístěný na okraji výcvikové plochy, nebo jinde, pokud se kvůli tréninku tento zvonec přiblíží blíže k uchazečům, aby tím evokoval „chuť“ kurz vzdát. Po zazvonění si sundají svoji helmu se svým jménem a číslem kurzu a položí jí do řady helem těch, kteří již kurz vzdali. Největší procento - až 70% uchazečů odcházejí z kurzu právě během prvních 3 týdnů + týdne Hell Week. První fáze je celkově orientovaná na fyzickou připravenost a mentální zdatnost překonávat úkoly, které se zdají být nepřekonatelné.

 

 

náplň výcviku 1. fáze BUD/S

 

·         plavání s ploutvemi v oceánu – nad 2 míle na čas

·         kalistenika

·         překážková dráha na čas

·         běh pískem v botách na 4 míle na čas

·         cvičení se čluny IBS ve vlnách v oceánu

·         hydrografická výuka

·         Pekelný týden „ Hell Week „ – 4. týden 1. fáze

·         otužování organismu proti chladu, vlhku a vyčerpání

·         překonávání skalnatého pobřeží čluny IBS

·         týmová spolupráce v rámci plavecké dvojice a osádky člunu

 

 

 

 

 

 

 

 

Hell Week

Pekelný týden je 5 ½  dní  - dlouhých, studených, mokrých a brutálně drsných dní. Za tuto dobu mají uchazeči celkově  pouhé 4 hodiny na spánek! Hell Week testuje fyzickou vytrvalost, houževnatost, duševní sílu, odolnost vůči chladu, týmovou spolupráci a schopnost vykonávat zadané úkoly v maximální míře tlaku, který je na uchazeče vyvíjen. Hlavním testujícím faktorem se ale stává odhodlání a touha. Hell Week je nejtvrdším výcvikovým programem v armádě US. Zde se ukáže, kdo je schopný bojovat v budoucnosti v realných válečných podmínkách v rámci týmu a kdo toho schopen není.

 

 

 

Týden začíná noční „show“ velice hlasité střelby a výbuchy granátů, světlic, dýmovnic a dalších stresujících faktorů. Muži jsou během celého Pekelného týdne neustále v pohybu – běh, plavání, nošení člunů. Ddokola dělají kliky, sedy lehy a další cviky. Namáčejí se ve studeném oceánu, aby se ihned poté vyváleli v písku, pádlují, prodírají se bahnem, překonávají přílivové vlny atd. Téměř po celou dobu těchto 5-ti dní jsou mokří a z oceánu na ně fouká chladný řezavý vítr. Písek i bahno mají na každém centimetru těla, slaná voda vytváří záněty v ranách a puchýřích. A při takových podmínkách jsou muži nuceni konat důležitá rozhodnutí. Při absolutní únavě a vyčerpání bez spánku, v podchlazení a nezřídka se u nich dostavujících halucinacích. Když se dostávají po dlouhých hodinách k jídlu, díky enormnímu třesu rukou mají co dělat udržet v nich jídlo, jiní u jídla únavou usínají. V tomto okamžiku je také nadmíru důležitá podpora uchazečů mezi sebou navzájem.

 

 

 

Na prvním místě Hell Week je bezpečnost. Jsou dodržována přísná pravidla s nepřetržitým sledováním mužů zdravotnickým personálem, kteří jim pravidelně kontrolují životní funkce. Po celou dobu pekelného týdne lákají instruktoři účastníky k zazvonění na zvon a ukončení kurzu a zasévají v nich semeno pochybností o sobě samých. Po ukončení Hell Week je pro ty, kteří vydrželi a uspěli, již velmi vysoká pravděpodobnost, že dokončí celý výcvik a stanou se členy vysněného SEAL Teamu.